Kowalscy.net Discus Aquarium
Akwarium morskie Zdjęcia | Kowalscy.net

Akwarium z dyskowcami

Opisywane niżej akwarium niestety już nie istnieje (akualnie posiadam akwarium morskie - rafowe). Jednak akwarium dla paletek działało z powodzeniem przez parę lat, kilka par dyskowców regularnie odbywało w nim tarło, udawało się dochować narybku :). Mam nadzieję, że opis akwarium okaże się pomocny i inspirujący. Pozdrawiam, Michał.

Akwarium zostało zaprojektowane tak, żeby jak najlepiej pasowało do pokoju, zarówno jeśli chodzi o kształt jak i wygląd ogólny. Akwarium przeznaczone było dla dyskowców (paletek), było zatem dosyć wysokie (58cm). Pojemność akwarium to około 340l.

Reef Aquarium @ 2005  Reef Aquarium @ 2005  Reef Aquarium @ 2005
Reef Aquarium @ 2005  Reef Aquarium @ 2005  Reef Aquarium @ 2005

Obsada

Głównymi mieszkańcami akwarium były dyskowce, jednak nie jedynymi:

  • Dyskowce (paletki) (Symphysodon Aequifasciatus) - 10 szt.
  • Bocje wspaniałe (Botia macracantha) - 4 szt.
  • Otocinklusy przyujściowe (Otocinclus cf. affinis) - ok. 10 szt.

Dziesięć dyskowców, z czego cztery z odmiany Royal Blue, cztery Golden Pigeon jeden Blue Diamond i Red Melon.

Woda

Woda jest środowiskiem, w którym żyją ryby, więc jej przygotwanie i parametry mają szczególne znaczenie. Akwarium przeznaczone było głównie dla dyskowców, dlatego parametry dostosowane były do ich potrzeb. Stale badane były odczyn (pH), twardość ogólna (TwO) i węglanowa (TwW), poziom amoniaku (NH3), azotynów (NO2) i azotanów (NO3).

Idealne parametry wody dla dyskowców to:

  • pH: 6,0-6,5
  • TwO: 8 st. n. (stopni niemieckich)
  • TwW: > 3-4 st. n.
  • NH3: 0 mg/l
  • NO2: 0 mg/l
  • NO3: 5 mg/l

Wodę do akwarium uzyskiwałem mieszając wodę z filtra odwróconej osmozy (RO) i wodociągową. Co tydzień podmieniałem ok. 50% wody w zbiorniku. Zapobiega to odkładaniu się w wodzie toksycznych związków azotowych i utrzymuje ryby w dobrej kondycji. Woda przygotowywana była w beczce 120l:

  • 20% wody wodociągowej
  • 80% wody z filtra RO
  • 30ml Preis Discus Mineralien
  • 40ml Tetra Aquasafe

Przed wlaniem do akwarium woda stała w beczce przynajmniej przez 24 godziny. W tym czasie wymuszamy był ruch wody przy użyciu zanurzonej w beczce głowicy. Przed podmianą woda podgrzewana była do 28 stopni.

Ogrzewanie

Ogrzewanie zapewniały dwie grzałki z wbudowanymi termostatami Jager TSRH 150W. Utrzymywały one temperaturę wody ok. 28-29 stopni Celsjusza. Do utrzymania takiej temperatury zapewne wystarczyłaby jedna grzałka, jednak dwie to podwójne bezpieczeństwo. Dyskowce giną w temperaturze poniżej 24 stopni.

Napowietrzanie

Woda napowietrzana była przez intensywny ruch wody przy powierzchni, uzyskany przez skierowanie wylotów wszystkich filtrów ku górze. Na wylocie jednego z filtrów zamontowana była tzw. deszczownia. Dodatkowo woda napowietrzana była super cichą pompką JBL ProSilent S500, jednak chodziło bardziej efekt estetyczny niż praktyczny. Podczas pracy pompka ta jest praktycznie niesłyszalna, co jest jej niewątpliwą zaletą.

Filtrowanie

W hodowli dyskowców filtrowanie i regularna podmiana części wody to jedna z podstaw sukcesu. To zadanie spełniały trzy urządzenia:

  • Atman AT-3337
  • Hagen Fluval 305 MSF
  • Eheim Aquaball 2212

Oba filtry kanistrowe odpowiadały głównie za filtrację biologiczną. Wkłady ceramczne stanowią doskonałe podłoże do rozwoju bakterii denitryfikacyjnych. Stosowany był także Filtus Zeolit, który pochłania związki amonowe. Oba filtry na wlotach miały założone gąbki, co zapewnia niemal krystaliczną czystość wody i wydłuża czas co jaki musimy czyścić filtry. Dodatkowo Atman miał zainstalowaną deszczownię, dzięki której wydatnie zwiększało się napowietrzanie wody. Filtrację mechaniczną zapewniał Eheim Aquaball 2212, z dodatkowym dyfuzorem, dodatkowo napowietrzającym wodę.

Filtr hydroponiczny

Reef Aquarium @ 2005Zainspirowany artykułami na forum PKMD (Polski Klub Miłośników Dyskowców) postanowiłem wykonać filtr hydroponiczny. To płaski zbiornik, zawieszony nad akwarium, wypełniony keramzytem z posadzonymi w nim roślinami. Przez zbiornik ten przepływa woda tłoczona z akwarium. Przepływając przez keramzyt, w którym posadzone są rośliny, woda oczyszczana jest z zanieczyszczeń chemicznych (głównie chodzi o związki azotowe, które są zużywane przez rośliny). Po przepłynięciu przez filtr woda wraca z powrotem do akwarium. Nad filtrem zainstalowana była świetlówka, specjalnie przystosowana do hodowli roślin (Sylvania Gro-Lux T5). Całość wyglądała bardzo efektownie i co ważniejsze była bardzo efektywna, niemal idealnie oczyszczając wodę ze związków azotowych.

Komputer i dozowanie dwutlenku węgla

W celu utrzymania odpowiedniego PH wody i dostarczenia roślinom odpowiedniej ilości dwutlenku węgla (CO2), dozowałem dwutlenek węgla za pomocą specjalnego zestawu. Zestaw składał się z 4kg butli ciśnieniowej z reduktorem i zaworu elektromagnetycznego sterowanego komputerem Lajon 112. Komputer za pomocą sondy bada PH wody i w zależności od zadanych progów włączał lub wyłączał przepływ CO2 przez elektrozawór. Podawanie do wody CO2 powoduje obniżanie PH wody - w ten sposób można sterować odczynem wody w akwarium.

Sterylizacja

Na wężu, odprowadzającym przefiltrowaną wodę z Atmana AT-3337 z powrotem do akwarium, zainstalowany był sterylizator Aquael UV 9W. Promieniowanie UV niszczy glony, zarodniki grzybów i innych drobnoustrojów, które mogłby stać się przyczyną chorób ryb.

Oświetlenie i pokrywa

Pokrywa została wykonana z aluminiowego szkieletu, polakierownego na czarno. Szkielet przykryty był plastikowymi płytami dociętymi w odpowiedni sposób. Belki oświetleniowe można przesuwać na prowadnicach lub w ogóle wyjąć. Całość rozwiązania była bardzo wygodna - po zdjęciu plastikowych pokryw i wyjęciu belek oświetleniowych dostęp do akwarium był praktycznie niczym nie ograniczony. Wiekszość prac można było wykonać bez wyjmowania belek oświetleniowych, lub wyjmując tylko jedną. Dzieki temu nie trzeba było pracować po ciemku :). Zbiornik oświetlony był czterema świetlówkami zamontowanymi w dwóch belkach. W kolejności, licząc od tyłu akwarium, były to:

  • Osram Biolux 965 30W T8
  • Osram Biolux 965 30W T8
  • Sylvania Aquastar 25W T8
  • Sylvania Aquastar 25W T8
(c) Kowalscy.net - Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved