Kowalscy.net Reef Aquarium
Akwarium morskie | Zwierzęta | Technika Zdjęcia | Kowalscy.net

Reef Aquarium :: Strona główna

Akwarium morskie, w szczególności rafowe, zawsze było gdzieś na horyzoncie moich akwarystycznych planów. Rozważałem możliwość uruchomienia takiego zbiornika jeszcze w roku 2002. Niestety wtedy akwarystyka morska jawiła się jako coś niemal mistycznego i horrendalnie wręcz drogiego. Wtedy zdecydowałem się na akwarium z dyskowcami.

Dzisiaj akwarystyka słonowodna jest już tylko zwyczajnie droga ;). Za to wiedza o hodowli zwierząt morskich jest znacznie bardziej dostępna. Nieocenionym źródłem informacji są fora internetowe, np. Nano-Reef.pl czy Aqua-Reef.pl. Dostępne są także internetowe leksykony, tworzone przez pasjonatów z całego świata na wzór Wikipedii. Jednym z obszerniejszych jest Reeflex.

Także z książek można czerpać wiedzę na temat hodowli koralowców, ryb i innych stworzeń morskich głębin. Niestety oferta w języku polskim jest mocno ograniczona, a opisywane metody już przestarzałe (przynajmniej mnie nie udało się dotrzeć do pozycji opisujących aktualny stan wiedzy - piszę te słowa w grudniu 2011). Bardzo wiele wartościowej literatury dostępnej jest w języku niemieckim - niestety dla mnie niedostępnej. Szczęśliwie równie wiele dostępnych jest po angielsku. Tutaj polecam dwie znakomite pozycje: Reef Secrets autorstwa A. J. Nilsen i Svein A. Fossa oraz Aquarium Corals, którą napisał Eric Borneman. Obie książki są przepięknie wydane i bogato ilustrowane. Obie dostępne są na brytyjskim Amazonie, co oznacza darmową wysyłkę do Polski.

Zaczynając przygodę z akwarystyką morską należy zacząć od studiowania dostępnych informacji i zaplanowaniu przyszłego zbiornika. Każda chwila spędzona na pogłębianiu wiedzy zaprocentuje w przyszłości brakiem spektakularnych i frustrujących niepowodzeń. Warto przygotować szczegółowy plan zbiornika, niezbędnych urządzeń i instalacji technicznych, a także - co bardzo ważne - plan obsady akwarium. Takie podejście pozwala zweryfikować czy nasze plany nadają się do realizacji.

Przy obecnej wiedzy i dostępnych środkach technicznych można w dosyć dowolny sposób stopniować nasze zaangażowanie. Można zacząć od nano rafy, co zwykle oznacza zbiornik 30-100 litrów. Takie akwarium będzie bardzo dobre do nauki i stosunkowo niedrogie w założeniu oraz utrzymaniu. Górnej granicy nie ma - zbiorniki po kilka tysięcy litrów są również dostępne.

Reef Aquarium @ 2012 FebMoje akwarium ma 450 litrów. Zostało uruchomione 17. września 2011. W dziale Technika opisałem dosyć szczegółowo wszelkie rozwiązania techniczne jakich użyłem. W dziale Zwierzęta znajduje się lista, zdjęcia i opisy większości hodowanych stworzeń morskich. Piszę "większości", bo nigdy nie wiadomo, co jeszcze wyrośnie lub wyjdzie z żywej skały :).

Akwarium jest jeszcze w fazie dojrzewania. Tym niemniej są już w nim pierwsze zwierzęta: koralowce, ryby, kraby, krewetki i inne. Ciągle jeszcze walczę z glonami. Widać to na tylnej szybie i części skałek. Są tam jeszcze resztki glonów nitkowatych, które już obumierają. Zaczęły rozwijać się fajne glony wapienne (to te fioletowe kropki).

Serdecznie namawiam do rozpoczęcia własnej przygody z akwarystyką morską. Każde akwarium jest inne, niepowtarzalne i każde zbliża do fascynującego świata rafy koralowej. Pozdrawiam wszystkich miłośników akwarystyki w każdej postaci - Michał :).

(c) Kowalscy.net - Wszelkie prawa zastrzeżone / All rights reserved